Jestes w: Home > RUSZAJ SIĘ CODZIENNIE! > CODZIENNA GIMNASTYKA

CODZIENNA GIMNASTYKA

Czy nastawiasz budzik na jak najpóźniejszą, ranną godzinę? Tak? Należysz więc do pierwszej ?szkoły” porannego wstawania. Zrywasz się po dzwon­ku natychmiast, szybko pijesz kawę, jesz lub nie i wybiegasz z domu, zaczyna­jąc dzień. Inni z kolei wstają wcześnie, aby bez pośpiechu zdążyć się obudzić przy kawie, solidnym śniadaniu i codziennej prasie. Ostatnia grupa charakte­ryzuje się wcześnie nastawianym budzikiem, ale tylko po to, by z premedytacją i lubością móc go przestawiać o kolejne pięć minut satysfakcjonującej drzemki. Nie jest ważne, do której grupy należysz, zawsze możesz znaleźć dodatkowe kilkanaście minut, aby obudzić swój organizm do całodziennego działania, wykonując nieskomplikowaną serię ćwiczeń.

Minuty dla zdrowia

Cóż jest takiego w codziennej gimnastyce, że należałoby właśnie na nią po­święcić cenne minuty, zamiast jakże przyjemnego przeciągania się w łóżku? Otóż może się okazać, że to jedyna forma aktywności fizycznej, na jaką może­my sobie pozwolić w ciągu całego dnia.

Osoby, starające się zadbać o sylwetkę jedynie za pomocą rygorystycznej diety, mogą bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc. Również ćwiczenia fizyczne pro­wadzone przy niezdrowym trybie odżywiania na niewiele się zdadzą. Najważ­niejsza jest więc równowaga, a także sumienność i samodyscyplina, z której mogą wynikać tylko korzyści.

Gimnastyka pewnie nie pomoże w odchudzaniu, ale zapobiegnie odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Codzienna gimnastyka natomiast pomoże znacząco poprawić nasz stan zdro­wia, ochroni przed otyłością, obniży i ustabilizuje ciśnienie tętnicze, a zatem zmniejszy ryzyko chorób związanych z układem krążenia. Ponadto regularna gimnastyka przyspiesza przemianę materii oraz redukuje tkankę tłuszczową, a także poprawia nasze samopoczucie. A to tylko niektóre z pozytywów…

 

Proponowany pakiet najlepiej wykonywać codziennie rano.

1. Zaczynamy od ogólnego pobudzenia krążenia krwi w organizmie. W tym celu możemy wykonywać parominutowy trucht w miejscu, połączony z lekkimi wymachami rąk do boku. Trucht możemy zastąpić skokami na skakance.

2. Stojąc w lekkim rozkroku, wykonujemy ruchem naprzemiennym jak najszersze krążenia ramion. Naj pierw w tył, potem zmiana – w przód. Kolejne krążenia powinny mieć po 20 powtórzeń.

3. Stojąc dalej w rozkroku, prostujemy ręce do boku, prostopadle do reszty ciała i wykonujemy skręty tułowia to w lewo, to w prawo. Na początku lekkie, stopniowo zwiększamy zakres ruchu. Powtarzamy 20 razy w każdą ze stron.

4. Krążenia bioder w obie strony, jak i skłony do ziemi, pozwolą na rozgrzanie tułowia, w efekcie chroniąc nasze plecy przed naciągnięciami. Powtarzamy 20 razy każde z ćwiczeń.

5. Z rękami na biodrach, w pozycji stojącej, naprzemiennie podnosimy nogi jak najwyżej, tak by ugięte znalazły się przy naszym ciele. Wykonujemy 10 powtórzeń dla każdej z nóg.

6. Ostatnie ćwiczenie wykonujemy w pozycji leżącej na plecach. Z ugiętymi nogami, rękami nad głową ustawionymi równolegle do ziemi, staramy się unieść tułów, odrywając jedynie łopatki. Powtarzamy 20 razy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.