Jestes w: Home > BADAJ SIĘ! > WAŻNE DLA CAŁEJ RODZINY

WAŻNE DLA CAŁEJ RODZINY

Powiedzenie ?mądry Polak po szkodzie” bardzo dobrze odzwierciedla podejście wielu z nas do dbałości o zdrowie. Zazwyczaj zaczynamy się troszczyć o swój organizm dopiero wtedy, kiedy pojawią się pierwsze dolegliwości. Także w takiej sytuacji lęk przed lekarzem lub nieprzyjemnym badaniem potrafi przeważyć nad zdrowym rozsądkiem. Niektórzy potra­fią przez długi czas unikać kontaktu ze służbą zdrowia, mimo pełnej świadomości, że coś z ich ciałem nie jest tak, jak być powinno. Oszukują, wmawiając sobie, że jeśli ich choroba nie jest zdiagnozowana, to tak jakby jej nie było. Mówią: ?co się odwlecze – to nie uciecze”. Jednak im dłużej odwlekamy to, co nieuchronne, tym gorsze mogą być skutki. Tymczasem troska o zdrowie naprawdę nie wymaga wielkiego wysiłku!

Szczepienia i badania

Bez wątpienia w przypadku niemowląt, dzieci i młodzieży najskuteczniejszą metodą zapobiegania i przeciwdziałania chorobom okazują się szczepienia profilaktyczne. Część z nich jest obowiązkowa, na inne nie starcza jednak państwowych pieniędzy, mimo że są one refundowane w wielu krajach Unii Europejskiej. Czy warto narażać dziecko na stres zwjązany z dodatkowymi szczepieniami? To de­cyzja każdego rodzica. Na pewno jednak warto zapoznać się z dolegliwościami, którym te szczepienia przeciwdziałają.

Przyjrzymy się również badaniom profilaktycznym dla dorosłych. Okazuje się, że prowadzone od lat akcje informacyjne przynoszą pewne efekty, jednak w Polsce wciąż większość osób nie zgłasza się regularnie, np. na badania stanowiące diagnostykę nowotworów. Tymczasem w wielu przypadkach wcześnie zdiagnozowany rak może być zupełnie wyleczony!

Zachęcamy- badaj się!

Możliwość komentowania jest wyłączona.