Jestes w: Home > BADAJ SIĘ! > DLACZEGO MĘŻCZYZNA BOI SIĘ BADAŃ?

DLACZEGO MĘŻCZYZNA BOI SIĘ BADAŃ?

Poza rakiem płuc, który jest w oczywisty sposób związany z paleniem tyto­niu, nowotworami złośliwymi najczęściej dotykającymi mężczyzn są: rak jelita grubego i rak gruczołu krokowego, zwany popularnie prostatą. O obu powyższych nowotworach dużo mówi się w mediach, jednak większość pa­nów wciąż się wstydzi i dlatego unika badań profilaktycznych. Tymczasem wczesne wykrycie zmian rakowych w wielu przypadkach pozwala na całko­wite ich wyleczenie!

Uwaga na jelito grube!

W Polsce na złośliwy nowotwór jelita grubego (rozwijający się w okrężnicy, wyrostku robaczkowym lub odbytnicy) co roku umiera blisko 5,5 tys. męż­czyzn i 4,5 tys. kobiet. Zagrożenie wzrasta wraz z wiekiem, a w grupie ryzyka znajdują się już osoby, które przekroczyły 40. rok życia. Niebezpieczeństwo rozwoju tej choroby w pewnej mierze zależy od genów (uwaga na rodzinnie występujące polipy jelita grubego!), lecz bardzo istotne są także nawyki żywieniowe i tryb życia. Szczególnie zagrożone są osoby nieaktywne fizycznie oraz te, które spożywają dużo tłuszczów zwierzęcych i czer­wonego mięsa, a mało wapnia i witamin. Korzystna jest natomiast dieta bogata w błonnik, zawarta m.in. w produktach zbożowych, warzywach i owocach, złożona z produktów nieprzetworzonych. Prawdopodobieństwo rozwoju omawianego nowotworu jest znacznie wyższe u osób palących!

Profilaktyka nie zawsze wstydliwa

Podstawowe badanie profilaktyczne można wykonać samemu w domu, przy pomocy dostępnego bez recepty testu na krew utajoną w kale. Lekarze zaleca­ją wykonywanie takiego badania u osób powyżej 45. roku życia co roku. Pa­miętajmy, że pozytywny wynik testu nie jest w żadnym razie równoznaczny
z rakiem. Dalsza diagnostyka należy do lekarza – często konieczne jest prze­prowadzenie niezbyt przyjemnego badania kolonoskopowego, które polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnej sondy i obejrzeniu wnętrza jelita. Warto się jednak przemęczyć w imię własnego zdrowia!

Podczas kolonoskopii za jednym zamachem można usunąć z wnętrza jelita polipy zwiększające ryzyko rozwoju raka!

Zabójca mężczyzn – rak prostaty

Również w przypadku nowotworu gruczołu krokowego statystyki są nieko­rzystne. Na raka prostaty w Polsce umiera średnio dziesięciu mężczyzn dzien­nie! Można mu jednak skutecznie przeciwdziałać!

Przyczyny raka prostaty nie są do końca poznane – liczba zachorowań szybko rośnie wraz z wiekiem (cierpi na tę chorobę aż 80% mężczyzn powyżej osiem­dziesiątki). Istotne znaczenie przypisuje się też niezdrowej, wysokoprzetwo- rzonej diecie, bogatej w cholesterol i białko, nadmiarowi alkoholu, niektórym konserwantom, promieniowaniu rentgenowskiemu. Uważa się, że owoce i wa­rzywa, a także zboża, soja i siemię lniane, zawierające duże ilości witamin A, E i selenu odgrywają rolę ochronną.

Kiedy się badać?

Do objawów budzących podejrzenie choroby prostaty należą przede wszyst­kim problemy z oddawaniem moczu, takie j ak słaby lub przerywany strumień, krew w moczu, potrzeba częstego oddawania moczu (zwłaszcza w nocy), ból lub pieczenie w trakcie tej czynności, a także uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza; może także dochodzić do zaburzeń erekcji. Pamiętajmy: objawy takie mogą być charakterystyczne dla raka, ale przede wszystkim także dla znacznie częstszej choroby – łagodnego rozrostu stercza. Wymagają wyjaśnie­nia także bóle w okolicach lędźwiowych, zwłaszcza długotrwałe (najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa). Nie powinno się jednak czekać aż po­jawią się pierwsze objawy – cały sens profilaktyki polega na zidentyfikowaniu choroby we wczesnym etapie jej rozwoju.

W różnicowaniu tych schorzeń przydatne jest oznaczenie poziomu PSA we krwi (badanie powszechnie dostępne), którego podwyższenie jest sygnałem do wizyty u urologa.

Niestety przezwyciężenie wstydu i poddanie się badaniu per rectum (przez od­byt), wciąż przekracza możliwości większości mężczyzn. Na dodatek po 45. roku życia powinno się to robić co roku! Wniosek jest prosty: jeżeli facet sam nie pójdzie na badanie, to kobieta dla jego własnego dobra ma pełne prawo zawlec go siłą!

 

Niezbędna jest profilaktyka!

Możliwość komentowania jest wyłączona.