Jestes w: Home > BADAJ SIĘ! > BADAJ SWOJE PIERSI!

BADAJ SWOJE PIERSI!

Każdego roku w Polsce na raka piersi choruje ok. 14 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dzięki wczesnej diagnozie można byłoby ura­tować 1/3 z nich. Mimo tych przerażających statystyk, tylko 35% kobiet rocznie poddaje się mammografii, a przecież nie wymaga się od nich wiele, oprócz chęci pójścia do lekarza.

Czym jest mammografia?

To badanie radiologiczne, które ma na celu wykrycie zmian nowotworo­wych lub innych chorobowych w piersiach. Badanie jest szybkie, całkowi­cie nieinwazyjne (niebolesne) i choć wiąże się jedynie z bardzo niewielką dawką promieniowania, nie powinno być przeprowadzane u kobiet w ciąży. Wykonuje się je zarówno w celach profilaktycznych jak i diagnostycznych. Prawidłowy wynik mammografii daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy i jak często?

Pierwsza mammografia powinna być wykonana po 35. roku życia, a na­stępnie powtarzana co 2-3 lata. Kobietom po pięćdziesiątce zaleca się wy­konywanie badania raz w roku. Najlepiej zbadać się między 5. a 10. dniem cyklu miesiączkowego, a w przypadku kobiet po menopauzie, można to uczynić dowolnego dnia.

Pierwszą mammografię należy wykonać po 35. r. życia

 

Jak przygotować się do badania?

W dniu badania nie powinno używać się dezodorantów, talku ani kremów w okolicach pach i podbiuścia. Należy ubrać wygodną odzież, którą można łatwo i szybko zdjąć od pasa w górę. Tuż przed badaniem należy poinfor­mować lekarza o ciąży, terapii hormonalnej, przebytych operacjach piersi, implantach itd. Warto też wziąć ze sobą wyniki poprzedniego badania.

Jeżeli twoje piersi są wrażliwe, unikaj kofeiny na dwa dni przed badaniem.

 

Przebieg badania

Podczas badania technik-radiolog umieszcza pierś pacjentki na specjalnej platformie i dociska plastikową płytą z góry i z boku, co umożliwia wy­konanie zdjęcia rentgenowskiego z dwóch stron. Trwa to zaledwie kilka minut i jest najczęściej bezbolesne.

Interpretacja wyniku i co dalej?

Wynik otrzymuje się tuż po badaniu lub po kilku dniach. Interpretacji do­konuje lekarz-radiolog. W przypadku niejasności diagnostyka powinna być pogłębiona – pacjentka zostanie skierowana na badanie USG, tomo­grafię komputerową i/lub biopsję. Wykryte zmiany nie muszą oznaczać nowotworu złośliwego, więc przed ostateczną diagnozą nie ma powodów do paniki.

Nie każdy guzek jest rakiem! Może okazać się niegroźną zmianą.

 

Samobadanie piersi

Każda kobieta po 20. roku życia powinna badać swoje piersi. Powtarzanie samobadania raz na miesiąc pozwala nie tylko dokładnie poznać budowę swoich piersi, ale również wcześnie wykryć drobne zmiany. Najlepiej wy­konywać badanie na początku cyklu miesiączkowego, zaczynając od oglą­dania piersi, czyli zwrócenia uwagi na ich kształt oraz wielkość, na kolor brodawek, stan skóry, ewentualne zagłębienia, pofałdowania. Następnie należy wykonywać okrężne ruchy dłonią, by sprawdzić czy nie powstały zgrubienia, uprzednio niewyczuwalne. W przypadku wykrycia niepokojących zmian należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.

Możliwość komentowania jest wyłączona.